Układ blogu

Śrutowanie a piaskowanie – czym różnią się te procesy?

Administrator • mar 19, 2024

Śrutowanie i piaskowanie to dwie różne techniki obróbki powierzchni. Pierwsza z nich opiera się na czyszczeniu, wzmacnianiu lub polerowaniu powierzchni poprzez uderzanie jej śrutem wykonanym z różnych materiałów. Z kolei druga polega na używaniu drobnoziarnistego materiału ściernego (m.in. piasku) do delikatniejszego czyszczenia i wygładzania powierzchni. Piaskowanie jest mniej agresywne niż śrutowanie i jest często stosowane do delikatnych materiałów. Czym jeszcze różnią się te procesy? Jakie mają zastosowanie? W jakich branżach są wykorzystywane?


Co to jest śrutowanie?

Śrutowanie to technika czyszczenia lub wzmacniania elementów stalowych przy użyciu materiałów wyróżniających się silnymi właściwościami ściernymi. Najczęściej jest to śrut stalowy, korund, piasek, rozdrobnione szkło lub garnet. Wybór konkretnego materiału jest uzależniony od pożądanego efektu. 


Jak przebiega śrutowanie?
Ścierniwo jest wyrzucane pod dużym ciśnieniem za pomocą sprężonego powietrza w kierunku obrabianej powierzchni. Następnie z dużą siłą uderza w materiał, skutecznie usuwając rdzę, starą powłokę lakierniczą lub malarską. Ze względów bezpieczeństwa i z uwagi na możliwość odzyskiwania materiału ściernego, cały proces odbywa się w specjalnych kabinach. Śrutowanie jest stosowane głównie do czyszczenia powierzchni metalowych, nadając im odpowiednią chropowatość w celu zapewnienia lepszego przylegania powłok ochronnych.



Czym jest piaskowanie i do czego jest wykorzystywane?

Piaskowanie to technika obróbki mająca na celu oczyszczenie powierzchni, np. metalowych, z wszelkich zanieczyszczeń oraz przygotowanie ich do malowania lub lakierowania proszkowego. Ponadto piaskowanie stosuje się do wygładzania drobnych defektów metalu. Ten proces technologiczny przebiega etapami i polega na wykorzystaniu materiałów ściernych, które pod ciśnieniem sprężonego powietrza oddziałują na czyszczoną powierzchnię. 


Najczęściej w piaskowaniu metali używa się specjalnie przygotowanego piasku, który jest mielony i oczyszczany. Pozostałe materiały ścierne to rozdrobnione szkło, szlaka miedziowa, a nawet łupiny orzechów
. Piaskowanie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń, rdzy i starych powłok lakierniczych z różnorodnych powierzchni, bez ryzyka ich zarysowania. Tendencje pylące materiałów ściernych powodują, że w trakcie piaskowania wykorzystuje się specjalne kombinezony i maski zapewniające bezpieczeństwo.


Najważniejsze różnice między piaskowaniem a śrutowaniem

Podstawowa różnica między śrutowaniem a piaskowaniem wynika z rodzaju używanego medium ścierającego. Proces śrutowania odbywa się w specjalnych komorach śrutowniczych z pneumatyczną podłogą. Kluczowymi zaletami tej metody są: możliwość wielokrotnego wykorzystywania ścierniwa, wysoka wydajność pracy, niskie koszty i minimalna emisja pyłu.


Z kolei do piaskowania najczęściej używa się piasku kwarcowego. Ta metoda jest stosowana podczas
przygotowania powierzchni, jeszcze przed aplikacją powłok ochronnych i dekoracyjnych. Z uwagi na wysoką pylność ścierniw mineralnych proces piaskowania może być wspomagany przez dodanie wody. Używając specjalnych dysz, można ograniczyć pylenie poprzez tzw. osłonę wodną.


Czym jest komora śrutownicza?

Komora śrutownicza jest zamkniętą przestrzenią, w której odbywa się obróbka powierzchniowa różnych przedmiotów. Pneumatyczna podłoga w komorze śrutowniczej pozwala na efektywne odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie śrutu poprzez jego automatyczne przesiewanie i transport.


Śrutowanie a piaskowanie – pozostałe różnice

Śrutowanie to bardziej agresywna technika stosowana do szybkiego usuwania mocniejszych zanieczyszczeń, rdzy i starych powłok z różnych powierzchni. Z kolei piaskowanie jest delikatniejszym procesem, wykorzystywanym m.in. do renowacji i czyszczenia powierzchni podatnych na uszkodzenia mechaniczne. Piaskowanie generuje więcej pyłu i jest uważane za mniej przyjazne dla środowiska naturalnego, zwłaszcza gdy materiałem ściernym jest piasek kwarcowy. Śrutowanie generuje mniej pyłu, który jest wynikiem usuwania starych powłok. Wielokrotne wykorzystywanie śrutu i praca w zamkniętych systemach sprawiają, że ta technika jest uważana za ekologiczną.


Następne różnice między śrutowaniem a piaskowaniem to szybkość procesu technologicznego, wymagany sprzęt i infrastruktura. Śrutowanie jest szybszą techniką niż piaskowanie, które z kolei lepiej sprawdza się podczas dokładnego usuwania niepożądanych powłok i rdzy z trudno dostępnych miejsc. Ponadto śrutowanie wymaga bardziej skomplikowanego sprzętu i infrastruktury, w tym systemów odzyskiwania i recyklingu śrutu.


Piaskowanie a śrutowanie – zastosowanie różnych metod obróbki powierzchni

Różnice między piaskowaniem a śrutowaniem obejmują także zastosowanie. Pierwsza metoda doskonale nadaje się do oczyszczania elementów architektonicznych, renowacji łodzi i statków, a także do usuwania graffiti z fasad budynków. Do czego jeszcze można wykorzystać obróbkę tego typu? Dobrym przykładem zastosowania jest czyszczenie drewna, a dokładniej usuwanie starych powłok z mebli i elementów drewnianych. Piaskowanie doskonale sprawdza się do renowacji fasad budynków, a także do usuwania starych powłok farby i zanieczyszczeń z murów i cegieł.


Kolejnym zastosowaniem jest przygotowanie powierzchni do malowania. Dzięki piaskowaniu można dokładnie wyczyścić i wygładzić powierzchnię metalową przed aplikacją powłok ochronnych i farb. Pozostałe zastosowanie piaskowania to usuwanie rdzy i starych powłok lakierniczych z karoserii samochodów, czyszczenie maszyn i urządzeń z oleju, smaru i innych zanieczyszczeń, czyszczenie metalu przed spawaniem oraz oczyszczanie szkła.


Śrutowanie doskonale sprawdza się do oczyszczania dużych konstrukcji metalowych z rdzy, wzmacniania powierzchni metalowych, usuwania nadlewów i zgrubień z odlewów metalowych oraz do oczyszczania kół kolejowych i szyn
. Dodatkowo ta technika jest wykorzystywana do czyszczenia metalu przed galwanizacją, czyszczenia turbin i silników, renowacji konstrukcji betonowych i usuwania starych powłok lakierniczych.


Czym kierować się w trakcie wyboru metody obróbki powierzchni?

Wybór między śrutowaniem a piaskowaniem zależy od rodzaju obrabianego materiału, pożądanego efektu, wielkości elementu, stopnia i rodzaju zabrudzenia, a także od kwestii środowiskowych oraz bezpieczeństwa. Kiedy najlepiej wybrać śrutowanie? Gdy materiał jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Śrutowanie jest bardziej agresywne i lepiej nadaje się do twardych, wytrzymałych materiałów, takich jak stal oraz żeliwo. Skutecznie usuwa ciężkie zanieczyszczenia, rdzę i stare powłoki lakiernicze. To najlepsza metoda, gdy szybkość obróbki powierzchniowej jest kluczowa. 


Piaskowanie jest mniej agresywne i lepiej nadaje się do delikatniejszych powierzchni, takich jak drewno, szkło i niektóre metale
. Ponadto ta metoda jest lepszym wyborem w przypadku konieczności precyzyjnego czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Można ją z powodzeniem stosować na zewnątrz, pomimo wysokiego poziomu zapylenia. Dodatkowo piaskowanie jest sprawdzoną techniką do delikatnej renowacji elementów architektonicznych, pojazdów i mebli.

Share by: